PARVIFLORA
PORTFOLIO FLORYSTYCZNE
M. Lasockiej
2008 - 2024
Szczęśliwe kwiaty mogą patrzeć śmiele
I składać życzeń utajonych wiele,
I śnić o szczęściu jeden dzień słoneczny...
Zanim z tęsknoty uwiędną serdecznej.

Cena dekoracji kościoła

„Ile kosztuje dekoracja kościoła?” –  Często stoimy przed takim pytaniem, na które niestety nie jesteśmy w stanie jednoznacznie i od razu odpowiedzieć...Wiele czynników ma na to wpływ. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu miejscach można dostać cennik „od ręki”: dekoracja kościoła tyle, sali tyle, samochodu tyle i tyle. U nas nie. Jasne, że możemy zrobić dekorację za 800zł – tylko w jednym kościele może wyglądać świetnie, w innym dostatecznie a jeszcze w kolejnym – zupełnie zginie – „i gdzie te 8 stów, które zapłaciliśmy za kwiaty?!”…

W związku z powyższym – w niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: „Ile kosztuje dekoracja kościoła w Parviflorze?”.

Jak już wyżej wspomniałam, na cenę dekoracji kościoła składa się kilka czynników; jeśli spróbujemy sobie ogarnąć te wszystkie składowe – wyjdzie nam pewna suma, którą i tak musimy traktować dość umownie.

1.    Uroczystość:
       a.    ślub,
       b.    komunia,
       c.    chrzest,
       d.    inna (np. odnowienie ślubu, bierzmowanie, święta itp.).

2.    Kościół – jego charakter:
       a.    wielkość,
       b.    dekoracja główna (ołtarz, mównica, tabernakulum, chrzcielnica, obraz Papieża lub Matki Boskiej itp.)
       c.    długość szpaleru (ilość stojaków, stroików, lampionów, świec, płatków itp.),
       d.    szerokość szpaleru (możliwość ustawienia stojaków, świec, wysypania płatków),
       e.    ławki (możliwości zaczepienia materiału, stroików, tasiemek, ilość stroików itp.),
       f.    krzesła (jakie, czy mają swoje pokrowce, jak te pokrowce wyglądają, czy wszystkie są jednakowe , czystość, ilość – jeśli przewidujemy więcej świadków niż standardową dwójkę itp.),
       g.    światło (przewaga naturalnego oświetlenia, lub przewaga sztucznego),
       h.    inne elementy (widoczne lub nie ołtarze boczne, kolumny, przepierzenia, płotki, rzeźby, obrazy itp.).

3.    Data:
       a.    w okresie komunijnym musimy liczyć się z nieco wyższą ceną białych kwiatów,
       b.    w tzw. sezonie ślubnym mamy większy wybór kwiatów a co za tym idzie – szerszy przedział cenowy,
       c.    w okresie zimowym może być problem z dostaniem niektórych kwiatów – a co za tym idzie – im trudniej dostępny kwiat – tym droższa dekoracja,
       d.    warto skorzystać z dobrych rad osób doświadczonych – wybierając dekorację z elementów w przyzwoitych cenach, dostępnych w danym okresie; oczywiście jeśli cena nie gra roli – spełniamy swoje marzenia o peoniach w Boże Narodzenie :) .

4.    Kwiaty – dekoracja z róż będzie prawdopodobnie droższa niż dekoracja z lilii (objętościowo 1 gałąź lilii z 3 rozwiniętymi kwiatami (około 11zł za sam kwiat) to tyle samo co 6-8 róż (ok. 40zł za same kwiaty)), dekoracja z samej gipsówki wyjdzie na pewno taniej niż z gipsówki i eustomy; reasumując – rodzaj kwiatów i ilość różnych gatunków na pewno mają duży wpływ na cenę dekoracji.

5.    Dodatki:
       a.    lampiony,
       b.    świece,
       c.    płatki,
       d.    biały dywan,
       e.    białe krzesła,
       f.    pokrowce na krzesła kościelne,
       g.    żywa trawa,
       h.    sztuczna trawa,
       i.    stojaki,
       j.    sznury kryształowe,
       k.    dekoracje przed wejściem do kościoła (tuje, girlandy itp.),
       l.    inne (np. motyle, bombki itp.).

6.    Inna para – jeśli okaże się, że w tym samym dniu inni Państwo Młodzi sobie ślubują – warto się z nimi skontaktować – koszty dekoracji kościoła rozkładają się wówczas po połowie, a jeśli więcej par – wychodzi jeszcze mniej; jednak i więcej par – tym dłużej musimy dla Was pracować i jeśli cena dekoracji wyjdzie 1600 PLN po podzieleniu na 4 pary może nie wyjść po 400 PLN ale np. po 450 PLN – dodatkowe kwoty są kwotami umownymi i nie są wysokie, ale niestety konieczne, ponieważ czasem musimy przed każdym ślubem wymienić świece, dołożyć lub wymienić elementy dekoracyjne np. w postaci tasiemek w konkretnym kolorze – dzięki czemu dekoracja dla każdej Pary Młodej będzie nieco inna i specjalnie kolorystycznie do niej dopasowana.

7.    „Możliwości techniczne” – czyli kiedy i ile mamy czasu na dekorację – standardowo potrzebujemy około 2-3 godziny, żeby wszystko „dopieścić”, najlepiej rano w dniu ślubu, tuż po pierwszej mszy św., a jeśli jest to niemożliwe i mamy mniej czasu – zatrudniamy wówczas kogoś do pomocy i za tą pomoc musimy zapłacić.
To w końcu: ile kosztuje dekoracja kościoła? Ile kościołów i pomysłów na ich dekoracje – tyle wycen…

W związku z powyższym - przeprowadźmy sobie małą symulację.

1.    Uroczystość:
       a.    ślub.

2.    Kościół – jego charakter:
       a.    wielkość – nie największy, nie malutki,
       b.    dekoracja główna: pod ołtarzem („obłok” z gipsówki ułożony w naczyniu ustawionym na szklanych wazonach, wstążki wychodzące spośród kwiatów, do podłogi, 5 lampionów ze świecami jak w szpalerze), pod mównicą (jak pod ołtarzem, 2 lampiony, 1/3 ilości kwiatów), przy tabernakulum (jak pod ołtarzem, tasiemki krótkie, 2x1/4 ilości kwiatów): 684 PLN (304zł, 130zł, 2x90zł, 7x10zł),
       c.    długość szpaleru -  16 metrów, 16 stojaków (po 8 na stronę), na każdym stojaku wianek z gipsówki z tasiemką wiszącą do podłogi, między stojakami szklany lampion ze świecą (x 14 – po 7 na każdą stronę): 540 PLN (16x25zł, 14x10zł).Oczywiście – ktoś tutaj może powiedzieć, że przecież skoro w stroiku mamy 3 gałązki gipsówki, a tą możemy kupić po 4zł w kwiaciarni to stroik powinien kosztować 12zł. To dlaczego kosztuje 30zł? Ponieważ kosztuje odżywka, którą poimy kwiaty zanim trafią do stroików, ponieważ kosztuje paliwo do samochodu, dzięki któremu możemy dowieźć taki stroik do kościoła, ponieważ zazwyczaj kwiaty układane są w naczyniach – wypożyczanych (za wypożyczone naczynie też trzeba zapłacić – ponieważ z każdym użyciem się zużywa, ponieważ trzeba je wyczyścić po każdym użyciu, ponieważ trzeba je przechować i przygotować przed kolejnym użyciem ) lub kupowanych, które też kosztują, często w tych naczyniach znajduje się kosztująca gąbka florystyczna – a jeśli nie ma naczynia – łodygi są odpowiednio zabezpieczone przynajmniej specjalną taśmą florystyczną, za którą również trzeba zapłacić, a dzięki której kwiaty utrzymują świeżość. Ułożenie i umieszczenie stroika w odpowiednim miejscu również kosztuje…  Idziemy dalej:
       d.    szerokość szpaleru: około 2,5 metra, stojaki, lampiony,
       e.    ławki – brak możliwości zaczepienia materiału, szeroka tasiemka rozpięta pomiędzy stojakami: 50 PLN,
       f.    krzesła – wypożyczenie 4 białych krzeseł; krzesła Pary Młodej ozdobione wiankami z gipsówki z tasiemką do podłogi, krzesła Świadków ozdobione tasiemką do podłogi: 170 PLN (2x55zł, 2x30zł),
       g.    światło – dość ciemne wnętrze, przewaga światła sztucznego – stąd jasne kolory stojaków, jasne kwiaty, świece,
       h.    inne elementy – słabo widoczne – mogą obyć się bez dodatkowych dekoracji.

3.    Data:
       a.    czerwiec - zatem dostępność kwiatów ułatwiona, jednak z uwagi na wybór kwiatów do bukietów ślubnego - czyli białej gipsówki i kilku kwiatów różowego storczyka - do dekoracji kościoła wybraliśmy białą gipsówkę i różową tasiemkę jako akcent kolorystyczny.

4.    Kwiaty – biała gipsówka.

5.    Dodatki:
       a.    lampiony ze świecami w szpalerze,
       b.    lampiony ze świecami pod ołtarzem i pod mównicą,,
       c.    białe krzesła,
       d.    stojaki.

6.    Inna para – brak - czyli za całość płaci jedna Para Młoda.

7.    „Możliwości techniczne” – sobota, godzina 9 rano, mamy czas do 14tej, zatem brak dodatkowych opłat za pomoc.

W sumie z powyższej symulacji wyszło nam 1444 PLN. Dużo? Mało? Na pierwszy rzut oka może wydawać się sporo, ale jak przyjrzymy się kwotom składowym, to właśnie tyle wychodzi… 

Oczywiście wszystko możemy modyfikować – głównie ilość stojaków w szpalerze, czasem rezygnujemy z dekoracji krzeseł czy z lampionów i świec... Nie chcemy oszczędzać na ilości kwiatów w dekoracji – żeby nie wyglądała tak, że czegoś jej brakuje.

To w tym momencie należałoby się też zastanowić, czy warto oszczędzić te 200, 300 czy 500zł na dekoracji kościoła podług całkowitej kwoty, jaką wydajemy  na ślub i wesele? Pamiętajmy, że we wspomnieniach i na zdjęciach (filmach) najdłużej pozostaje atmosfera tego dnia i dekoracje właśnie…

To ile kosztuje TA dekoracja kościoła? TA kosztuje 1444 złote, zmodyfikowana – będzie kosztowała mniej lub więcej.

Jedno jest pewne – nie chcemy – wbrew powszechnie panującej opinii na forach i portalach ślubnych – dorobić się na Parze Młodej z okazji ich ślubu – chcemy móc się podpisać pod dekoracjami, jakie dla tej Pary w tym dniu wykonamy, dlatego zawsze dokładamy wszelkich starań, by obie strony były jednakowo zadowolone z efektów współpracy.

Na koniec najczęściej zadawane pytanie: "Ile czasu przed ślubem musimy zamówić dekorację?" - odpowiadamy: jeśli nadal Wasz termin w naszym kalendarzu jest wolny - to jak najszybciej. Będzie on dostępny dopóki inna Para Młoda go nie zarezerwuje. A rezerwacje dokonywane są nieraz i na rok, na 8 miesięcy czy na pół roku wczesniej (najczęściej). Zatem - jeśli jesteście Państwo zdecydowani, że to my mamy Wam ukwiecić Ten Dzień - zapraszamy już dziś.

Na naszej stronie znajdą Państwo trochę zdjęć naszych realizacji, zapraszamy do zapoznania się z nimi.

 

Magda Lasocka
Pracownia Florystyczna PARVIFLORA

*******

Powyższy tekst prosimy traktować poglądowo; nie wszystkie firmy w branży florystycznej postępują wg opisanego schematu.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Treści i zdjęcia są własnością autora niniejszej strony. Jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa. Za każde użycie zdjęć będzie wystawiana faktura VAT.