PARVIFLORA
PORTFOLIO FLORYSTYCZNE
M. Lasockiej
2008 - 2023
Szczęśliwe kwiaty mogą patrzeć śmiele
I składać życzeń utajonych wiele,
I śnić o szczęściu jeden dzień słoneczny...
Zanim z tęsknoty uwiędną serdecznej.

Cena bukietu ślubnego

Dlaczego bukiet ślubny jest tak drogi?


Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że jeśli coś ma w nazwie „ślubny” to od razu jego cena jest nienaturalnie zawyżona. Szczerze mówiąc – nie wiemy, jak to jest w innych branżach, ale możemy przedstawić, jak to wygląda w branży kwiatowej.


Weźmy dla przykładu bukiet ŚLUBNY. Jak taki bukiet wygląda? Z ilu kwiatów się składa? Czy są to przypadkowe kwiaty wyjmowane z wazonu stojącego na półce w kwiaciarni? Czy taki bukiet układa się „na poczekaniu” albo może – stoi już w wazonie i czeka na nabywcę? Jeszcze wiele innych pytań można tu przytoczyć, tylko... w sumie po co? Spróbujmy od razu poszukać odpowiedzi.


Co wpływa na cenę bukietu ślubnego?
1.    spotkanie z przyszłą Panną Młodą i omówienie szczegółów, co trwa średnio od pół do 2 godzin (czasem zdarza się, że Panna Młoda po takiej rozmowie rezygnuje z naszych usług, wówczas tracimy nieco czasu, choć zawsze zyskujemy nowe doświadczenie)
2.    przygotowanie indywidualnego projektu; dobry Florysta nie kopiuje bukietów ze zdjęć ale stara się, by każdy był wyjątkowy i niepowtarzalny, by pasował wyłącznie do tej jedynej Panny Młodej, by zawierał jej marzenia, upodobania, by pasował do całego ślubnego obrazka, spisanie umowy (1-3 godziny)
3.    zamówienie kwiatów, wybór i kupno dodatków, transport (paliwo!), przygotowanie materiału roślinnego przed ułożeniem, czyli oczyszczenie, wyselekcjonowanie idealnych okazów, zadanie go odżywkami (średnio 2-3 godziny)
4.    przygotowanie kryzy (średnio 0,5-2 godzin, a czasem nawet i 10(!))
5.    ułożenie, wykończenie, ozdobienie bukietu ślubnego (średnio 1-3 godziny)


Ile obecnie wynosi średnia stawka godzinowa? Przyjmijmy, że jest to 15zł.


Wobec powyższego – spróbujmy obliczyć koszt klasycznego okrągłego („kulka”) bukietu ślubnego ułożonego w mikrofonie, w skład którego wchodzą 2 rodzaje kwiatów, np. eustoma i frezja, które obecnie są bardzo popularne. Do tego delikatne zdobienia w postaci szpilek z perełkami i koralików perłowych (nawiązujących do biżuterii Panny Młodej).


Zacznijmy:
•    spotkanie 15zł
•    projekt 30zł
•    zamówienie i przygotowanie materiału 30zł
•    kryza 15zł
•    ułożenie 30zł
o    RAZEM 8 godzin pracy 120zł
•    mikrofon z tasiemką 15zł
•    eustoma (10 sztuk) 70zł
•    frezja (25 sztuk) 75zł
•    szpilki, koraliki itp. 10zł
o    RAZEM materiał 170zł


Zatem – cena klasycznego bukietu ślubnego ułożonego z 2 rodzajów popularnych kwiatów wynosi 290zł. A raczej powinna tyle wynosić, bo najczęściej w takim przypadku podajemy niższą: 250zł – a i tak ona często wprawia w osłupienie przyszłą Pannę Młodą. A zwykle butonierkę dla Pana Młodego dokładamy GRATIS…

Ponadto nie liczymy tu odżywek, sprayów utrwalających, kleju, drutów, taśm florystycznych i innych technicznych elementów...


To ile faktycznie pieniędzy z bukietu ślubnego trafia do kieszeni Florysty, skoro jest "tak drogi"? Po odjęciu kosztów związanych z prowadzeniem firmy (czynsz, media, telefon, Internet, paliwo) – jest to około 20% . Czy to dużo za tyle godzin pracy wymagającej fachowej wiedzy (zdobywanej na płatnych szkoleniach), zaangażowania, cierpliwości i skupienia? Odpowiedź jest prosta. Zresztą pracujemy po to, żeby żyć uczciwie i godnie…


A jak to wszystko wygląda w kwestii sukni ŚLUBNEJ, garnituru ŚLUBNEGO, fotografii ŚLUBNEJ, samochodu DO ŚLUBU, makijażu ŚLUBNEGO, czy fryzury ŚLUBNEJ? Być może jest podobnie jak z bukietem ŚLUBNYM?


Dlaczego ŚLUB tyle kosztuje? Bo jest wyjątkowym wydarzeniem w naszym zyciu. Tu nie ma miejsca na półśrodki, na tańsze zamienniki czy improwizacje. My podchodzimy do sprawy poważnie – i tego samego oczekujemy od naszych Klientów.Magda Lasocka
Pracownia Florystyczna PARVIFLORA

 


*******

Powyższy tekst prosimy traktować poglądowo; nie wszystkie firmy w branży florystycznej postępują wg opisanego schematu.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Treści i zdjęcia są własnością autora niniejszej strony. Jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa. Za każde użycie zdjęć będzie wystawiana faktura VAT.